Vishay/Dale CRCW080561R9FKEAHP
CRCW080561R9FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080561R9FKEAHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 61.9 OHM 1% 1/3W 0805
Datasheet Download
CRCW080561R9FKEAHP.pdf
Availability of CRCW080561R9FKEAHP
QUANTITY
CRCW080561R9FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080561R9FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW080561R9FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)61.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080561R9FKEAHP
Related LinksCRCW08056, CRCW080561R9FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080561R9FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW080561R9FKEAHP
ROUND SPACER 0.047" NYLON 1/16" datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 0.2A HOLD datasheet.pdf
IC DGTL POT 10K 2CH 14TSSOP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
OSC XO 4.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
18CC PICOFLEX 100MM LONG datasheet.pdf
RES SMD 18.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RF PLATE CHOKE datasheet.pdf
FLASH SD-ET 16GB SLC IND datasheet.pdf
CONN 7C 7#8 PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS PIN datasheet.pdf