Vishay/Dale CRCW080562K0FKEAHP
CRCW080562K0FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080562K0FKEAHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 62K OHM 1% 1/3W 0805
Datasheet Download
CRCW080562K0FKEAHP.pdf
Availability of CRCW080562K0FKEAHP
QUANTITY
CRCW080562K0FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080562K0FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW080562K0FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080562K0FKEAHP
Related LinksCRCW08056, CRCW080562K0FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080562K0FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW080562K0FKEAHP
LED BLUE DIFF 2SMD R/A datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 5W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 240POS SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.4A 8MSOP datasheet.pdf
916.5 MHZ, 10 MW MESH MODULE, SE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.437" (11.10mm) datasheet.pdf
RES 464 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED COOL WHITE 3440LM datasheet.pdf
TRIAC 400V 16A TO-3PF datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER YELLOW datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 200MW SOD323 datasheet.pdf