Vishay/Dale CRCW080569K8FKTB
CRCW080569K8FKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080569K8FKTB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 69.8K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080569K8FKTB.pdf
Availability of CRCW080569K8FKTB
QUANTITY
CRCW080569K8FKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080569K8FKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW080569K8FKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)69.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080569K8FKTB
Related LinksCRCW0805, CRCW080569K8FKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080569K8FKTB Details Description
Related parts for CRCW080569K8FKTB
KIT DEV A9M2410 FOR WINDOWS CE datasheet.pdf
CONN RCPT 27POS .100" SNGL VERT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ/3.3V 0.6A 16TQFN datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 80.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
MACH SCREW BINDING SLOTTED 6-32 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 5% 11W 1206 datasheet.pdf