Vishay/Dale CRCW08056K80FKTA
CRCW08056K80FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08056K80FKTA
Brief Description
RES SMD 6.8K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08056K80FKTA.pdf
Availability of CRCW08056K80FKTA
QUANTITY
CRCW08056K80FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08056K80FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW08056K80FKTA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08056K80FKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW08056K80FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08056K80FKTA Details Description
Related parts for CRCW08056K80FKTA
IC SRAM 9MBIT 100MHZ 100LQFP datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
USB CORE DRIVE 512MB datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 4.5-9VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
RES 715 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 24VDC PUSH-PULL datasheet.pdf
T2-3/4 MINI BAY BASE HALOGEN L datasheet.pdf
IC OSC VCXO 160MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
RES SMD 3.2K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 1W datasheet.pdf