Vishay/Dale CRCW08056M20FKEA
CRCW08056M20FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08056M20FKEA
Brief Description
RES SMD 6.2M OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08056M20FKEA.pdf
Availability of CRCW08056M20FKEA
QUANTITY
CRCW08056M20FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08056M20FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW08056M20FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.2M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08056M20FKEA
Related LinksCRCW0805, CRCW08056M20FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08056M20FKEA Details Description
Related parts for CRCW08056M20FKEA
IC BUS BUFF DVR TRI-ST 5TSSOP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP 8SOIC datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 16SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 3.30K OHM 4W 5% RADIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 17.4 OHM 1% 30W datasheet.pdf
Connector Socket 39 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf