Vishay/Dale CRCW08056R19FNEB
CRCW08056R19FNEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08056R19FNEB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.19 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08056R19FNEB.pdf
Availability of CRCW08056R19FNEB
QUANTITY
CRCW08056R19FNEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08056R19FNEB
Internal Part NumberEIS-CRCW08056R19FNEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.19
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08056R19FNEB
Related LinksCRCW0805, CRCW08056R19FNEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08056R19FNEB Details Description
Related parts for CRCW08056R19FNEB
MOSFET N-CH 50V 75A TO-220AB datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 47K OHM 5% 1206 datasheet.pdf
DOOR STEEL 55.8X18.8X0.53" GREY datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 4V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
IC MCU ARM 128K FLASH 48LQFP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.8V 120W datasheet.pdf
POT 10K OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
TV 30C MIX(QUAD) PIN RECP datasheet.pdf
AB 9C 6#12, 3#8 PIN RECP datasheet.pdf
Capacitors TRIMMER 3-10PF 100V SMD datasheet.pdf