Vishay/Dale CRCW08056R65FKEA
CRCW08056R65FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08056R65FKEA
Brief Description
RES SMD 6.65 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08056R65FKEA.pdf
Availability of CRCW08056R65FKEA
QUANTITY
CRCW08056R65FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08056R65FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW08056R65FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.65
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08056R65FKEA
Related LinksCRCW0805, CRCW08056R65FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08056R65FKEA Details Description
Related parts for CRCW08056R65FKEA
CONN RCPT 64POS 1MM SMD GOLD datasheet.pdf
IC CNTRLR TOUCH 28-TQFN datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 630V X7R 3640 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 525V 6.2A DPAK datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 8POS SCKT datasheet.pdf
RES 3.24M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
2200UF 40V 25X40MM 85C 15000H datasheet.pdf