Vishay/Dale CRCW08056R65FKTA
CRCW08056R65FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08056R65FKTA
Brief Description
RES SMD 6.65 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08056R65FKTA.pdf
Availability of CRCW08056R65FKTA
QUANTITY
CRCW08056R65FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08056R65FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW08056R65FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.65
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08056R65FKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW08056R65FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08056R65FKTA Details Description
Related parts for CRCW08056R65FKTA
RES ARRAY 2 RES 68 OHM 0404 datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 150V 0605 datasheet.pdf
IC INVERTER GATE HEX 1INP 14SOIC datasheet.pdf
KIT SAMPLE FOR HIGH END SI/SIGE datasheet.pdf
LABEL KAPTON WHITE 8.5X3.8MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
OT12,66,F0,1211,TB,RT,W2.25 datasheet.pdf
CABLE 3COND 12AWG SLATE 500' datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN SOCKET F4S .4MM 10POS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf