Vishay/Dale CRCW080576K8FKEA
CRCW080576K8FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080576K8FKEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 76.8K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080576K8FKEA.pdf
Availability of CRCW080576K8FKEA
QUANTITY
CRCW080576K8FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080576K8FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW080576K8FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)76.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080576K8FKEA
Related LinksCRCW0805, CRCW080576K8FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080576K8FKEA Details Description
Related parts for CRCW080576K8FKEA
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN DSUB RCPT 37POS HSG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONN SEQUENTIAL BOX datasheet.pdf
CONN ASSY HDR TINMAN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
SR BTS CB FT 9 ASY datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 470PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 51PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 2.4NF 5% 1400VDC RAD datasheet.pdf