Vishay/Dale CRCW080576R8FKEAHP
CRCW080576R8FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080576R8FKEAHP
Brief Description
RES SMD 76.8 OHM 1% 1/3W 0805
Datasheet Download
CRCW080576R8FKEAHP.pdf
Availability of CRCW080576R8FKEAHP
QUANTITY
CRCW080576R8FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080576R8FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW080576R8FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)76.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080576R8FKEAHP
Related LinksCRCW08057, CRCW080576R8FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080576R8FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW080576R8FKEAHP
VARISTOR 216V 8KA CHASSIS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG WHITE 100' datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 14POS 2MM SMD datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 5A TO-220ML datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP PLASTIC SQ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
IC LINEAR datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf