Vishay/Dale CRCW080580K6FKTB
CRCW080580K6FKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080580K6FKTB
Brief Description
RES SMD 80.6K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080580K6FKTB.pdf
Availability of CRCW080580K6FKTB
QUANTITY
CRCW080580K6FKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080580K6FKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW080580K6FKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)80.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080580K6FKTB
Related LinksCRCW0805, CRCW080580K6FKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080580K6FKTB Details Description
Related parts for CRCW080580K6FKTB
CONN PC PIN CIRC 0.072DIA GOLD datasheet.pdf
SCREWDRIVER SET PHIL/SLOT 7PC datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RACK AND PANEL PLUG 313POS datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 5.08MM datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG NATURAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
RES 715 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf