Vishay/Dale CRCW080580R6FKEAHP
CRCW080580R6FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080580R6FKEAHP
Brief Description
RES SMD 80.6 OHM 1% 1/3W 0805
Datasheet Download
CRCW080580R6FKEAHP.pdf
Availability of CRCW080580R6FKEAHP
QUANTITY
CRCW080580R6FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080580R6FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW080580R6FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)80.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080580R6FKEAHP
Related LinksCRCW08058, CRCW080580R6FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080580R6FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW080580R6FKEAHP
MOSFET N-CH 500V 2.5A D2PAK datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 20pF 50 Ohm 0°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
FIXED IND 2.5UH 8A 8.3 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 59VC DO204AC datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES 768 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLK CVR 32POS datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 5% 450VDC RADIAL5 datasheet.pdf