Vishay/Dale CRCW0805820RFKEA
CRCW0805820RFKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805820RFKEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 820 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805820RFKEA.pdf
Availability of CRCW0805820RFKEA
QUANTITY
CRCW0805820RFKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805820RFKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW0805820RFKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)820
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805820RFKEA
Related LinksCRCW0805, CRCW0805820RFKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805820RFKEA Details Description
Related parts for CRCW0805820RFKEA
RES SMD 11.3 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 5A ROLLR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 10A TO220FP datasheet.pdf
RES 0.475 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ER6022-022M, 2 N/C+2 N/O, M20 datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 2A 70 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 865MA 200 MOHM datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 8SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB datasheet.pdf
1.25MM F/F 16POS 26AWG 300MM datasheet.pdf