Amphenol Aerospace Operations D38999/20JC4JN
D38999/20JC4JN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JC4JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20JC4JN.pdf
Availability of D38999/20JC4JN
QUANTITY
D38999/20JC4JN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JC4JN
Internal Part NumberEIS-D38999/20JC4JN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert13-4
Shell Size, MILC
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JC4JN
Related LinksD38999/, D38999/20JC4JN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JC4JN Details Description
Related parts for D38999/20JC4JN
CONN EDGECARD 62POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS 45DEG 5MM datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS 3A 300V R/A DIP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 20A 125V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 1.2UF 250V X7R 2225 datasheet.pdf
CONN RECEPT PCB 2POS TIN PIN datasheet.pdf
RES 180K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
STRIP MARKER 15 SPCL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf