Vishay/Dale CRCW0805820RFKTC
CRCW0805820RFKTC picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805820RFKTC
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 820 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805820RFKTC.pdf
Availability of CRCW0805820RFKTC
QUANTITY
CRCW0805820RFKTC Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805820RFKTC
Internal Part NumberEIS-CRCW0805820RFKTC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)820
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805820RFKTC
Related LinksCRCW0805, CRCW0805820RFKTC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805820RFKTC Details Description
Related parts for CRCW0805820RFKTC
CONN RING TERM #6 10-12AWG datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 50W datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 0.5A SST3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 6.3V 20% 1611 datasheet.pdf
CONN HEADER R/A DUAL 58POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 80 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 634MA 500 MOHM SMD datasheet.pdf
CLAMP GROUNDING U-BOLT BRONZE datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 50A datasheet.pdf