Vishay/Dale CRCW0805825KFKTA
CRCW0805825KFKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805825KFKTA
Brief Description
RES SMD 825K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805825KFKTA.pdf
Availability of CRCW0805825KFKTA
QUANTITY
CRCW0805825KFKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805825KFKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW0805825KFKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)825k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805825KFKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW0805825KFKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805825KFKTA Details Description
Related parts for CRCW0805825KFKTA
CONN PLUG 47POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 46POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
LED PRISM 3MM TRUE G/R SMD datasheet.pdf