Vishay/Dale CRCW0805825RFKTC
CRCW0805825RFKTC picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805825RFKTC
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 825 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805825RFKTC.pdf
Availability of CRCW0805825RFKTC
QUANTITY
CRCW0805825RFKTC Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805825RFKTC
Internal Part NumberEIS-CRCW0805825RFKTC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)825
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805825RFKTC
Related LinksCRCW0805, CRCW0805825RFKTC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805825RFKTC Details Description
Related parts for CRCW0805825RFKTC
FUSE BRD MNT 7A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 10BIT 24SO datasheet.pdf
VARISTOR 198V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
IC DC-DC CONV DUAL AMOLED 12-DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
LED HB XLAMP CXA2540 datasheet.pdf
5PIP67,RING,ALL CU,NO EP1 datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
RES 0.004 OHM 5W 1% 4SIP datasheet.pdf