Vishay/Dale CRCW080586K6FKEB
CRCW080586K6FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080586K6FKEB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 86.6K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080586K6FKEB.pdf
Availability of CRCW080586K6FKEB
QUANTITY
CRCW080586K6FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080586K6FKEB
Internal Part NumberEIS-CRCW080586K6FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)86.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080586K6FKEB
Related LinksCRCW0805, CRCW080586K6FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080586K6FKEB Details Description
Related parts for CRCW080586K6FKEB
OPTOISO 2.5KV 2CH DARL 8SMD datasheet.pdf
REG SW 2.0V 14A SMD 12SIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 9A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 12.8MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
DSUB 8W8 M NMB datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 20A 250V datasheet.pdf
FOAM SEALED CLSR 600PR W/O HIGHG datasheet.pdf
FERRITE CORE E 716NH N27 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
DC/DC CONV 1W SMD SNG OUT datasheet.pdf