Vishay/Dale CRCW080588K7DKEAP
CRCW080588K7DKEAP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080588K7DKEAP
Brief Description
RES SMD 88.7K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080588K7DKEAP.pdf
Availability of CRCW080588K7DKEAP
QUANTITY
CRCW080588K7DKEAP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080588K7DKEAP
Internal Part NumberEIS-CRCW080588K7DKEAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-P
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)88.7k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080588K7DKEAP
Related LinksCRCW0805, CRCW080588K7DKEAP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080588K7DKEAP Details Description
Related parts for CRCW080588K7DKEAP
FAN BLOWER CF 201X47.5MM 12VDC datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 11.5A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 1.65M OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FILTER PERFORMANCE IEC INLET 20A datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 1.2UH SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZB24 M25 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf