Vishay/Dale CRCW080588K7FHEAP
CRCW080588K7FHEAP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080588K7FHEAP
Brief Description
RES SMD 88.7K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080588K7FHEAP.pdf
Availability of CRCW080588K7FHEAP
QUANTITY
CRCW080588K7FHEAP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080588K7FHEAP
Internal Part NumberEIS-CRCW080588K7FHEAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-P
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)88.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080588K7FHEAP
Related LinksCRCW0805, CRCW080588K7FHEAP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080588K7FHEAP Details Description
Related parts for CRCW080588K7FHEAP
JUMPER-H1504TR/A3049S/X 5" datasheet.pdf
CAP FILM 0.02UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
RES 26.1 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 338 I/O 484FBGA datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
LUG COPPER BLANK TONGUE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 8 POS 2.54 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 40V 10W datasheet.pdf