Vishay/Dale CRCW08058K20JNTB
CRCW08058K20JNTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08058K20JNTB
Brief Description
RES SMD 8.2K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08058K20JNTB.pdf
Availability of CRCW08058K20JNTB
QUANTITY
CRCW08058K20JNTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08058K20JNTB
Internal Part NumberEIS-CRCW08058K20JNTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08058K20JNTB
Related LinksCRCW0805, CRCW08058K20JNTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08058K20JNTB Details Description
Related parts for CRCW08058K20JNTB
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 43UH 110MA 4.5 OHM TH datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 2A 16LFCSP datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK 7.50MM 22POS datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf