Vishay/Dale CRCW08058M25FKTA
CRCW08058M25FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08058M25FKTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 8.25M OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08058M25FKTA.pdf
Availability of CRCW08058M25FKTA
QUANTITY
CRCW08058M25FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08058M25FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW08058M25FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.25M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08058M25FKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW08058M25FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08058M25FKTA Details Description
Related parts for CRCW08058M25FKTA
TAPE VINYL .50"X25' WHITE/RED datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN CAP 9POS UNIV-M-N-L GREEN datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.7A 49 MOHM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 102VWM 165VC DO204AC datasheet.pdf
MODULE I/O 1-2 CHANNEL 24V datasheet.pdf
RES SMD 6.98 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 6A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC REG BCK 1.2V 0.33A SYNC 8MLPD datasheet.pdf