Vishay/Dale CRCW08058M25FKTA
CRCW08058M25FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08058M25FKTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 8.25M OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08058M25FKTA.pdf
Availability of CRCW08058M25FKTA
QUANTITY
CRCW08058M25FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08058M25FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW08058M25FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.25M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08058M25FKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW08058M25FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08058M25FKTA Details Description
Related parts for CRCW08058M25FKTA
DIODE MODULE 800V 165A INT-A-PAK datasheet.pdf
ACCELEROMETER DL 1.7G DIL12 SMD datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
TRIMMER 25K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 14.318MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 324K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 0.007 OHM 1% 1W 0805 datasheet.pdf