Vishay/Dale CRCW08058R20FKTA
CRCW08058R20FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08058R20FKTA
Brief Description
RES SMD 8.2 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08058R20FKTA.pdf
Availability of CRCW08058R20FKTA
QUANTITY
CRCW08058R20FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08058R20FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW08058R20FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08058R20FKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW08058R20FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08058R20FKTA Details Description
Related parts for CRCW08058R20FKTA
JUMPER-H1500TR/A2015Y/X 12" datasheet.pdf
TVS DIODE 5.6VWM 8VC 6TSOP datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 1.5KV X7R 1808 datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 20ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
THERMAL GREASE 10CC TGREASE 1500 datasheet.pdf
TRIMMER 250K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
PUNCH UNIT RECT datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V DO213AA datasheet.pdf
RES SMD 8.66K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf