Vishay/Dale CRCW08058R66FKEAHP
CRCW08058R66FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08058R66FKEAHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 8.66 OHM 1% 1/3W 0805
Datasheet Download
CRCW08058R66FKEAHP.pdf
Availability of CRCW08058R66FKEAHP
QUANTITY
CRCW08058R66FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08058R66FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW08058R66FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.66
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08058R66FKEAHP
Related LinksCRCW08058, CRCW08058R66FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08058R66FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW08058R66FKEAHP
CAP CER 22UF 16V X5R 1210 datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .015-.025" .642" datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT SOT23-8 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 10-UMAX datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 20SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 649 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 14PIN GOLD RT ANG PCB datasheet.pdf
T1 LED 2 HIGH R/A ASSY datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf