Vishay/Dale CRCW08058R66FNEA
CRCW08058R66FNEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08058R66FNEA
Brief Description
RES SMD 8.66 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08058R66FNEA.pdf
Availability of CRCW08058R66FNEA
QUANTITY
CRCW08058R66FNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08058R66FNEA
Internal Part NumberEIS-CRCW08058R66FNEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.66
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08058R66FNEA
Related LinksCRCW0805, CRCW08058R66FNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08058R66FNEA Details Description
Related parts for CRCW08058R66FNEA
FUSE BRD MNT 1.5A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 500MW SOD123 datasheet.pdf
HEADER OPEN SLOTTED .400 32POS datasheet.pdf
IC CODE HOPPING ENCODER 8-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 806K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.61 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES 511 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf