Vishay/Dale CRCW08058R87FNTA
CRCW08058R87FNTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08058R87FNTA
Brief Description
RES SMD 8.87 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08058R87FNTA.pdf
Availability of CRCW08058R87FNTA
QUANTITY
CRCW08058R87FNTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08058R87FNTA
Internal Part NumberEIS-CRCW08058R87FNTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.87
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08058R87FNTA
Related LinksCRCW0805, CRCW08058R87FNTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08058R87FNTA Details Description
Related parts for CRCW08058R87FNTA
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 7.5MM datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100 OHM 1206 datasheet.pdf
RES 10K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 8POS TIN datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 10NS 128TQFP datasheet.pdf
CONN PC PIN TIN datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 20W datasheet.pdf