Vishay/Dale CRCW080591R0JNTA
CRCW080591R0JNTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080591R0JNTA
Brief Description
RES SMD 91 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080591R0JNTA.pdf
Availability of CRCW080591R0JNTA
QUANTITY
CRCW080591R0JNTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080591R0JNTA
Internal Part NumberEIS-CRCW080591R0JNTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)91
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080591R0JNTA
Related LinksCRCW0805, CRCW080591R0JNTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080591R0JNTA Details Description
Related parts for CRCW080591R0JNTA
CBL RIBN 25COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 402K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
500 TB SOCKET OPEN RA datasheet.pdf
RES ARRAY 18 RES 10K OHM 20DRT datasheet.pdf