Vishay/Dale CRCW0805931KFKTA
CRCW0805931KFKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805931KFKTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 931K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805931KFKTA.pdf
Availability of CRCW0805931KFKTA
QUANTITY
CRCW0805931KFKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805931KFKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW0805931KFKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)931k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805931KFKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW0805931KFKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805931KFKTA Details Description
Related parts for CRCW0805931KFKTA
CAP CER 3.3PF 50V NPO 1206 datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 1W LEADS datasheet.pdf
RES 3.6 OHM 5.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 240A AC/DC datasheet.pdf