Vishay/Dale CRCW0805953KFKTA
CRCW0805953KFKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805953KFKTA
Brief Description
RES SMD 953K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805953KFKTA.pdf
Availability of CRCW0805953KFKTA
QUANTITY
CRCW0805953KFKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805953KFKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW0805953KFKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)953k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805953KFKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW0805953KFKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805953KFKTA Details Description
Related parts for CRCW0805953KFKTA
RES SMD 0.27 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE 4PDT 5A 5V datasheet.pdf
IGBT 600V 49A 160W TO247AC datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
FAN BLOWER 125X39MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
PUNCH HOLDER datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 85A TO220AB datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 14POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf