Vishay/Dale CRCW0805976KFKEA
CRCW0805976KFKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805976KFKEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 976K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805976KFKEA.pdf
Availability of CRCW0805976KFKEA
QUANTITY
CRCW0805976KFKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805976KFKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW0805976KFKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)976k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805976KFKEA
Related LinksCRCW0805, CRCW0805976KFKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805976KFKEA Details Description
Related parts for CRCW0805976KFKEA
TRANS PREBIAS NPN 150MW SOT523 datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 6TDFN datasheet.pdf
IC FPGA 1120 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 6.3"L X 3.15"W datasheet.pdf
BRD SPT BARBED FASTENER 12.40MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 128MA 10.9 OHM datasheet.pdf