TDK-Lambda Americas, Inc. HWS1000-15/HD
HWS1000-15/HD picture photo
Mfg. Part Number
HWS1000-15/HD
Brief Description
AC/DC CONVERTER 15V 1000W
Datasheet Download
HWS1000-15/HD.pdf
Availability of HWS1000-15/HD
QUANTITY
HWS1000-15/HD Order Process
Ship out your order
Specifications of HWS1000-15/HD
Internal Part NumberEIS-HWS1000-15/HD
FamilyAC DC Converters
SeriesHWS1000
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)70A
Power (Watts)1000W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency85%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension9.45" L x 5.00" W x 3.25" H (240.0mm x 127.0mm x 82.6mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max1000W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HWS1000-15/HD
Related LinksHWS100, HWS1000-15/HD Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
HWS1000-15/HD Details Description
Related parts for HWS1000-15/HD
EMITTER IR 880NM 180MA TO-46 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC CLK BUF 2:10 4.8GHZ 40LFCSP datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 10PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.3V 4-USP datasheet.pdf
LED LUXEON WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT 40POS 0.8MM PCB datasheet.pdf