Vishay/Dale CRCW080597K6FKEAHP
CRCW080597K6FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080597K6FKEAHP
Brief Description
RES SMD 97.6K OHM 1% 1/3W 0805
Datasheet Download
CRCW080597K6FKEAHP.pdf
Availability of CRCW080597K6FKEAHP
QUANTITY
CRCW080597K6FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080597K6FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW080597K6FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)97.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080597K6FKEAHP
Related LinksCRCW08059, CRCW080597K6FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080597K6FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW080597K6FKEAHP
Crystal 33.8688MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 10A 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONN FAKRA PLUG 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
RES SMD 2.4M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES MO 1W 160 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC 10-OUT DECADE COUNTER 16SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 26 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CABLE PLUG 5POLE datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf