Vishay/Dale CRCW08059R09FNTA
CRCW08059R09FNTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08059R09FNTA
Brief Description
RES SMD 9.09 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08059R09FNTA.pdf
Availability of CRCW08059R09FNTA
QUANTITY
CRCW08059R09FNTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08059R09FNTA
Internal Part NumberEIS-CRCW08059R09FNTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.09
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08059R09FNTA
Related LinksCRCW0805, CRCW08059R09FNTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08059R09FNTA Details Description
Related parts for CRCW08059R09FNTA
CAP CER 16PF 50V SL AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.74KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 12NS 44TSOP datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.171" NYLON 4MM datasheet.pdf
IDT OPT D MALE 26AWG 15SAU 22CKT datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 130MA 4.5 OHM datasheet.pdf