Vishay/Dale CRCW08059R76FNEA
CRCW08059R76FNEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08059R76FNEA
Brief Description
RES SMD 9.76 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08059R76FNEA.pdf
Availability of CRCW08059R76FNEA
QUANTITY
CRCW08059R76FNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08059R76FNEA
Internal Part NumberEIS-CRCW08059R76FNEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.76
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08059R76FNEA
Related LinksCRCW0805, CRCW08059R76FNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08059R76FNEA Details Description
Related parts for CRCW08059R76FNEA
IC OPAMP GP 1.8MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LVR SPST 15A SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
RES 300 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 487K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.2A 4DSBGA datasheet.pdf