Vishay/Dale CRCW1206100RDKTAP
CRCW1206100RDKTAP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1206100RDKTAP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW1206100RDKTAP.pdf
Availability of CRCW1206100RDKTAP
QUANTITY
CRCW1206100RDKTAP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1206100RDKTAP
Internal Part NumberEIS-CRCW1206100RDKTAP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-P
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1206100RDKTAP
Related LinksCRCW1206, CRCW1206100RDKTAP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1206100RDKTAP Details Description
Related parts for CRCW1206100RDKTAP
HEX STANDOFF 8-32 NYLON 1" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 90DEG 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
MINITEK SHROUDED HDR VERT datasheet.pdf
OSC PROG HCSL 2.5V 150PPM OE SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.01% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 2A 120VAC datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
750 TB SPRING CLAMP 180D datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf