Vishay/Dale CRCW120611R3FKTA
CRCW120611R3FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW120611R3FKTA
Brief Description
RES SMD 11.3 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW120611R3FKTA.pdf
Availability of CRCW120611R3FKTA
QUANTITY
CRCW120611R3FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW120611R3FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW120611R3FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW120611R3FKTA
Related LinksCRCW1206, CRCW120611R3FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW120611R3FKTA Details Description
Related parts for CRCW120611R3FKTA
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
BERG II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 70NS 64FBGA datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
PROBE IDENTIFIER RINGS 10 PCS. 5 datasheet.pdf
K60817A TOOL KIT datasheet.pdf
26500 29C 29#16 S TH REC SS WC datasheet.pdf
CAP 220 UF 20% 35 V datasheet.pdf