Vishay/Dale CRCW1206124KFKEAHP
CRCW1206124KFKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1206124KFKEAHP
Brief Description
RES SMD 124K OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
CRCW1206124KFKEAHP.pdf
Availability of CRCW1206124KFKEAHP
QUANTITY
CRCW1206124KFKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1206124KFKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW1206124KFKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)124k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1206124KFKEAHP
Related LinksCRCW12061, CRCW1206124KFKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1206124KFKEAHP Details Description
Related parts for CRCW1206124KFKEAHP
FUSE ELEMENT W/BASE/HOUSING/FOOT datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 180MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
IC TXRX T1 QUAD 5V 256BGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS WALL MT SCK datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 6A 800V GBU datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 200MA 3W datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 6.6A 34.2 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT datasheet.pdf
ESERV-12T-ST SERL SERVER datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf