Vishay/Dale CRCW1206124KFKEAHP
CRCW1206124KFKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1206124KFKEAHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 124K OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
CRCW1206124KFKEAHP.pdf
Availability of CRCW1206124KFKEAHP
QUANTITY
CRCW1206124KFKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1206124KFKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW1206124KFKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)124k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1206124KFKEAHP
Related LinksCRCW12061, CRCW1206124KFKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1206124KFKEAHP Details Description
Related parts for CRCW1206124KFKEAHP
TRANS PNP 40V 0.8A SOT-23 datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH ADJ CURR 6-MLP datasheet.pdf
RES SMD 4.64 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
I/O MOUNTING BOARD 4POS datasheet.pdf
IP CORE TURBO ENCODER XPGA datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.12 OHM 1% 10W datasheet.pdf
SR HDR .197DE 11 ASY ST GLD datasheet.pdf
FAN 48VDC 119X38MM datasheet.pdf
CAP FILM 6.2NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf