Vishay/Dale CRCW1206127KFKTB
CRCW1206127KFKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1206127KFKTB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 127K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW1206127KFKTB.pdf
Availability of CRCW1206127KFKTB
QUANTITY
CRCW1206127KFKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1206127KFKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW1206127KFKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)127k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1206127KFKTB
Related LinksCRCW1206, CRCW1206127KFKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1206127KFKTB Details Description
Related parts for CRCW1206127KFKTB
RES SMD 86.6 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 500V 1111 datasheet.pdf
MICRO-D RCPT 25POS PIN 36" WIRE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf
Connector Socket 70 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO 312.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 140V 10A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf