Vishay/Dale CRCW1206147RFKTC
CRCW1206147RFKTC picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1206147RFKTC
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 147 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW1206147RFKTC.pdf
Availability of CRCW1206147RFKTC
QUANTITY
CRCW1206147RFKTC Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1206147RFKTC
Internal Part NumberEIS-CRCW1206147RFKTC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)147
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1206147RFKTC
Related LinksCRCW1206, CRCW1206147RFKTC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1206147RFKTC Details Description
Related parts for CRCW1206147RFKTC
IC DAC 8BIT MULTIPLYING 16-TSSOP datasheet.pdf
IC COMP ULTLOPWR W/REF DUAL8SOIC datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 1MSPS LP SC70-6 datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 350V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
22P MTA156 CONN ASSY 18AWG LF datasheet.pdf
TOGGLE SW HDW datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC XO 48.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf