Vishay/Dale CRCW1206150KFKTB
CRCW1206150KFKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1206150KFKTB
Brief Description
RES SMD 150K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW1206150KFKTB.pdf
Availability of CRCW1206150KFKTB
QUANTITY
CRCW1206150KFKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1206150KFKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW1206150KFKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1206150KFKTB
Related LinksCRCW1206, CRCW1206150KFKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1206150KFKTB Details Description
Related parts for CRCW1206150KFKTB
RES SMD 154K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 357K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
HDWR MTG NUT BLACK FOR 7000 SER datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTING datasheet.pdf
CONN RCPT 46POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
IC FLASH 64GBIT datasheet.pdf
CAP CER 68PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 470 NF 5% 850VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 27 NF 5% 1000VDC datasheet.pdf
22UF 16V 5X7MM 85C 1500H datasheet.pdf