Vishay/Dale CRCW1206158KFKTB
CRCW1206158KFKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1206158KFKTB
Brief Description
RES SMD 158K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW1206158KFKTB.pdf
Availability of CRCW1206158KFKTB
QUANTITY
CRCW1206158KFKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1206158KFKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW1206158KFKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)158k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1206158KFKTB
Related LinksCRCW1206, CRCW1206158KFKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1206158KFKTB Details Description
Related parts for CRCW1206158KFKTB
HEADER OPEN TURRETT .300 24POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
ENCODER SMALL 2CH 150LPI STR datasheet.pdf
RES 39.0K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
IC PMU CHARGER/BKLT DVR 36QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 32PS STR DL .100 TIN datasheet.pdf
WASHER FLAT M4 NYLON NATURAL datasheet.pdf
IC DGTL MEDIA PROCESSOR 609FCBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf