Vishay/Dale CRCW120615K8FKEB
CRCW120615K8FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW120615K8FKEB
Brief Description
RES SMD 15.8K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW120615K8FKEB.pdf
Availability of CRCW120615K8FKEB
QUANTITY
CRCW120615K8FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW120615K8FKEB
Internal Part NumberEIS-CRCW120615K8FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW120615K8FKEB
Related LinksCRCW1206, CRCW120615K8FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW120615K8FKEB Details Description
Related parts for CRCW120615K8FKEB
CAP CER 100PF 1KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
JUMPER-H2728TR/C2065V/X 12" datasheet.pdf
CAP MICA 680PF 5% 500V 2220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC CLOCK GEN LOW EMI 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf