Vishay/Dale CRCW1206162KFKTB
CRCW1206162KFKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1206162KFKTB
Brief Description
RES SMD 162K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW1206162KFKTB.pdf
Availability of CRCW1206162KFKTB
QUANTITY
CRCW1206162KFKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1206162KFKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW1206162KFKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)