Vishay/Dale CRCW1206169KFKTA
CRCW1206169KFKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1206169KFKTA
Brief Description
RES SMD 169K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW1206169KFKTA.pdf
Availability of CRCW1206169KFKTA
QUANTITY
CRCW1206169KFKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1206169KFKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW1206169KFKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1206169KFKTA
Related LinksCRCW1206, CRCW1206169KFKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1206169KFKTA Details Description
Related parts for CRCW1206169KFKTA
TERMINAL BLOCK 10MM 2POS datasheet.pdf
IC DATA SELECT/MUX QUAD 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 0.1% 1/4W MELF datasheet.pdf
RES SMD 2.55 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 3.01M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf