Vishay/Dale CRCW1206178KFKTB
CRCW1206178KFKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1206178KFKTB
Brief Description
RES SMD 178K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW1206178KFKTB.pdf
Availability of CRCW1206178KFKTB
QUANTITY
CRCW1206178KFKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1206178KFKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW1206178KFKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)178k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1206178KFKTB
Related LinksCRCW1206, CRCW1206178KFKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1206178KFKTB Details Description
Related parts for CRCW1206178KFKTB
CONN POWER JACK 2X5.5MM VERT SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4A 32V datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE SGL END R/A 3POS FEMALE 5M datasheet.pdf
BLZP 5.00/17/270F SN BK BX datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
IC TOUCH BUTTON CTLR 28QFN datasheet.pdf
ACB 9C 9#8 PIN PLUG datasheet.pdf
ER 37C 37#16 SKT PLUG datasheet.pdf
CAP 47 UF 20% 25 V datasheet.pdf