Vishay/Dale CRCW1206178KFKTB
CRCW1206178KFKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1206178KFKTB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 178K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW1206178KFKTB.pdf
Availability of CRCW1206178KFKTB
QUANTITY
CRCW1206178KFKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1206178KFKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW1206178KFKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)178k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1206178KFKTB
Related LinksCRCW1206, CRCW1206178KFKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1206178KFKTB Details Description
Related parts for CRCW1206178KFKTB
CONN MMCX JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 2K 20DIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK ISO 20HTSSOP datasheet.pdf
RES SMD 255K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 9V .20A SMD 0603 datasheet.pdf
WDUALOBE CONNECTOR datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf