Vishay/Dale CRCW120617R4FKTA
CRCW120617R4FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW120617R4FKTA
Brief Description
RES SMD 17.4 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW120617R4FKTA.pdf
Availability of CRCW120617R4FKTA
QUANTITY
CRCW120617R4FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW120617R4FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW120617R4FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW120617R4FKTA
Related LinksCRCW1206, CRCW120617R4FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW120617R4FKTA Details Description
Related parts for CRCW120617R4FKTA
TERM PC TEST POINT LOOP datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 5.8V TO-92 datasheet.pdf