Vishay/Dale CRCW1206180RJNEAHP
CRCW1206180RJNEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1206180RJNEAHP
Brief Description
RES SMD 180 OHM 5% 1/2W 1206
Datasheet Download
CRCW1206180RJNEAHP.pdf
Availability of CRCW1206180RJNEAHP
QUANTITY
CRCW1206180RJNEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1206180RJNEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW1206180RJNEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1206180RJNEAHP
Related LinksCRCW12061, CRCW1206180RJNEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1206180RJNEAHP Details Description
Related parts for CRCW1206180RJNEAHP
TRIAC SENS GATE 1.2KV 8A TO220AB datasheet.pdf
IC SUPERVISORY CIRCUIT SOT-23-6 datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10V 20% 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 10% 1210 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
VARISTOR 247V 6.5KA DISC 14MM datasheet.pdf